SADEM DENİZLİ Saraylar Mah.
491 Sok. No:5
DENİZLİ
www.sademdis.com
SADEM ÇİVRİLÇarşı Mah. Sanayi Cd. No:1
ÇİVRİL
www.sademdiscivril.com


Tedaviler

PROTEZ

PROTEZ NEDİR? Eksik olan dişlerin ya da dokuların görevini yerine getiren suni (yapay) araçlara (apereylere) protez denir. Diş protezleri sabit ve hareketli protezler olmak üzere iki çeşittir. a) SABİT PROTEZLER : Hasar görmüş, kırılmış, renk ya da şekil bozukluğu olan, anatomik yapısı bozuk, aşırı çürük nedeniyle dolgu ile restore edilemeyen dişin normal anatomik şeklini kazandıran araçlardır.
 • Metal destekli porselen kron-köprü:
 • İki katmandan oluşur, birinci tabakası çeşitli metal alaşımlardan, ikinci tabakası porselenden oluşan kaplamalardır. Estetik ve ekonomiktir.
 • Implant üstü protezler:
 • Tek diş eksikliğinde önceden çekilmiş dişin yerine veya dişin çekildiği senasta dental implant yerleştirilir. Implant yerleştirildikten sonra kemiğe kaynama süresi 1,5 - 4 aydır. Bu süreden sonra üst yapı (kaplama) 7-10 günde yerleştirilir. Çene kemiğinin uygun olduğu durumlarda dental implant lokal anestezi altında kemiğe yerleştirilir ve 4-5 gün içinde üst yapısı (kaplama) yapılır. Çoklu diş eksikliğinde uygulanan sabit protezler çekim boşluğuna komşu dişlerin devrilmesini ve karşı dişlerin boşluğa doğru uzamasını engeller. Ayrıca diş eti ve kemik dokusunun sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Metal desteksiz cam seramik kaplamalar:
 • Sadece porselenden (seramik) yapılır. Metal desteksiz cam seramik kaplamaların ışık geçirme özelliklerinden dolayı derinlik ve canlılıkları daha fazladır. Bu nedenle doğal dişe daha yakın, estetik görünüm verirler. Metal desteksiz kaplamlarda metal olmadığından diş eti hizasında koyu renk çizgi oluşmaz. Metal içermediği için metal alerjisi olan kişilerde dahi rahatça kullanılabilir.
 • Zirkonyum alt yapılı porselen kuron-köprü:
 • Alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu alt yapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunan özel bir malzemedir. Tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum, diş hekimliğinde metalin yerine uygulanması ile yeni bir çağ açılmıştır. Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar diş eti problemi ve metal allerjisi yapmama özelliği yanında, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamamızı sağlamıştır. Zirkonyum başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır.1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir.
 • Porselen Laminate Veneer:
 • Dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen kaplamadır. Laminate kaplamada diş çok az (0,3 - 0,7 mm) kesilir. Metal içermediklerinden ışığı geçirip doğal diş görüntüsü verir. Veneer kaplamalar çok ince ve özel yapıştırıcılarla yapıştırılır. Porselen laminate veneerler mine defektlerinde, diş renklenmelerinde, şekil bozukluğu olan dişlerde, aralıklı dişlerin kapatılması, aşınmış çarpık dişlerin düzeltilmesi, ön bölgede dolgulu dişlerin estetiğinin sağlanmasında, ön grup dişlerde az miktarda diş kesilerek yapılan kaplamalardır. Porselen Veneer (Laminate) yapıldığı durumlar: 1. Diş renklenmelerinde 2. Ön grup dişlerin aralığının kapatılmasında 3. Mine hipoplazi ve malformasyonlarında 4. Ön dişlerin sağlıksız ve estetik olmayan dogularının giderilmesinde 5. Erozyona uğramış dişlerin estetiğinin sağlanmasında 6. Kısmen dönmüş ve malpozisyona uğramış dişlerde 7. Estetik ve sağlıklı bir gülüş için laminete veneer kaplamalar uygulanır. Gülerken ya da konuşurken dişlerin görünümünden rahatsız olan kişiler için laminate kaplamalar sağlıklı, canlı ve estetik bir gülüş, dinamik ve enerjik bir görüntü ile kişiye özgüvenini geri kazandırır. b) HAREKETLİ PROTEZLER
 • Total protez:
 • Ağızdaki tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda uygulanır. Hasta tarafından takılıp çıkartılan protezlerdir. Protezlerin tutuculuğu çene kemiklerinin ve ağız içi dokularının durumuna, çenelerin konumuna göre değişir. Kullanımı ve alışma süreci 1 - 2 aydır. Tam protez kullanımı zaman içinde öğrenilen bir alışkanlıktır ve ekonomiktir. Tam protezde alt çenede tutuculuk daha azdır bu nedenle dilin hareketleriyle yerinden oynayabilir. 2 yada 3 yıl içerisinde çene kemiğindeki erimeler nedeniyle protezlerin uyumu bozulabilir ve yeniden uyumlandırma (üzerine besleme) gerekebilir.
 • Bölümlü protez :
 • Kısmi diş eksikliğinde özel akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılan kanca adı verilen metal parçaları ile dişe tutunmayı sağlayan protezlerdir.
 • Hassas tutuculu protez:
 • Kısmi diş eksikliğinde kullanılan bir protez türüdür. Protezin tutuculuğu bölümlü protezdeki gibi kancalarla değil, hassas bağlantı denilen dişi ve erkek parçalarla sağlanır. Bu protezler estetik, tutuculuk ve sağlık açısından klasik parsiyel protezlerden çok daha üstündür.
 • İmplant destekli hareketli protez (OVER DENTURE):
 • Tam dişsizlik durumunda uygulanan hareketli protezler yetersiz tutuculuk ve stabilite sorunları nedeni ile hastalar tarafından tercih edilmemektedir. Bu tür hareketli protezler dengesiz yük iletimine bağlı olarak vuruk, protezin hareket etmesi, düşmesi, altına gıda artığı alması, konuşma zorluğu, kemik kaybı… gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle günümüzde implant tutuculu hareketli protezler birinci tedavi seçeneği haline gelmiştir. Tam dişsizlik durumunda alt çeneye en az 2, üst çeneye en az 4 adet implant yerleştirilir. İmplantlar üzerine yerleştirilen ball ataçman, locater, bar tutucular ile protezin tutuculuğu sağlanır.
  Ball ataçmanlı implant üstü hareketli protez kullanımı kolay ve ekonomiktir.
  Locater tutuculu hareketli implant üstü protezler.
  Barlı implant üstü protezler (İmplantların birbirine bağlanması ile.)
 • Teleskop Tutuculu Protez (TTP)
 • Hareketli protezin tutuculuğunun kroşe, kanca veya hassas tutucular yerine teleskop kronlarla sağlandığı hareketli protezlerdir. Çenede az sayıda kalmış ve ağzın her iki tarafında dengeli dağılmış (2-4 dişlerin varlığında) tercih edilen protezlerdir. Teleskopik kronlar iki krondan oluşur. Birinci kron dişe sabit yapıştırılırken ikinci kron proteze bağlanır. Protezler beraber hareketlidir. Teleskopik kronlar koniklik açısından 6 derecedir. Konikliğin azalması kronlar arasında sürtünme kuvvetini arttırarak tutuculuğu artırır. Teknik, klinik prensibler, planlama ve endikasyon dikkatli yapıldığında kroşeli, kancalı ve hassas tutuculu protezlere göre daha başarılı protezlerdir. AVANTAJLARI
 • Kronlar dişi çürük ve termal etkilerden korur.
 • Kronlar protezin tutuculuğunu arttırır.
 • Çiğneme kuvvetlerini dişin uzun ekseni boyunca dağıtırlar.
 • Destek dişin periodontal dokularını korurlar ve dişin önünün uzatır.
 • Daha hijyenik protezlerdir, hasta tarafından çıkartılıp temizlenebilir.
 • Bir diş kaybında teleskobik protezin yenilenmesi gerekmeden tamir edilebilir.
 • Kroşe görünümü için daha estetik protezlerdir. Teleskobik protezler özel teknik ve metallerden yapıldığı için daha pahalı protezlerdir.


 • Adres:
  Çarşı Mah. Sanayi Cd. No:1
  Çivril / DENİZLİ

  Telefon:
  0258 713 00 25

  e-Posta:
  [email protected]

  Sadem Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Çivril bünyesinde protez, cerrahi, tedavi, endodonti (kanal tedavisi), ortodonti, oral diagnoz,periondotoloji (diş eti hastalıkları), pedodonti (çocuk diş hekimliği), çene cerrahisi ve implantoloji, radyoloji (röntgen), estetik diş hekimliği, acil diş hekimliği hizmetlerini sunmaktadır. www.sademdiscivril.com ağız ve diş sağlığının korunması için bilgi aktarımı ve paylaşımı amacıyla hazırlanmıştır. Meslek etik kurallarına saygılıdır. Bu bilgiler hekimin tıbbi amaçlı muayenesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu sayfada yayınlanan resim ve yazılar Sadem Diş Kliniği'nden izin alınmadan kullanılamaz.

  Sadem Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Çivril
  Son Güncelleme: 5.12.2023

  MEGA DIGITAL © 2019